• O kancelarii
  • Usługi i branże
  • Wspólnicy
  • Aktualności i publikacje
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
WBW
  • O kancelarii
  • Usługi i branże
  • Wspólnicy
  • Aktualności i publikacje
  • Kontakt
  • Polityka prywatności

Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Styczeń 2021

Szanowni Państwo,

W styczniowym wydaniu newslettera omawiamy obowiązki związane z wdrożeniem PPK dla podmiotów objętych ostatnią, IV turą wdrożenia. Opisujemy także wpływ Brexitu na zasady delegowania pracowników oraz przypominamy, dla tych z Państwa, którzy jeszcze nie wykonali tego obowiązku, o upływającym w dniu 1 lutego 2021 r. terminie na złożenie sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Krótko wspominamy także o tym, że na e-KRS przedsiębiorcy będą musieli poczekać co najmniej do lipca 2021 r.

Życzymy Państwu przyjemnej lektury,

Zespół Kancelarii WBW

 

Zbliża się termin złożenia sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, najwięksi podatnicy podatku CIT powinni do dnia 1 lutego 2021 r. (z uwagi na to, że 31 stycznia 2021 roku wypada w niedzielę), złożyć do ministra właściwego ds. gospodarki sprawozdanie o stosowanych w roku poprzednim terminach zapłaty w transakcja handlowych.

Kogo dotyczy obowiązek złożenia sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych?

Do składania sprawozdań o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych zobowiązani są, wymienieni w art. 27 ust. 2b ustawy o CIT, następujący podatnicy:

  1. podatkowe grupy kapitałowe, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów,
  2. inni podatnicy, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym, o którym mowa w ust. 1, przekroczyła równowartość 50 mln Euro przeliczonych na Złote według średniego kursu Euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości,
  3. spółki nieruchomościowe, w tym spółki nieruchomościowe wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej.

Co ze sprawozdaniem spółki nieruchomościowej za 2020 r.?

Trzeba jednak pamiętać, że definicja spółki nieruchomościowej wprowadzona do ustawy o CIT, zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Skutkowało to powstaniem wątpliwości co do obowiązku składania sprawozdania przez spółki nieruchomościowe za rok 2020 r. Wątpliwości zostały wyjaśnione w ostatnich dniach przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, które potwierdziło, że pierwsze sprawozdanie o stosowanych w poprzednim roku terminach zapłaty w transakcjach handlowych spółki nieruchomościowe mają obowiązek złożyć za rok 2021, tj. nie wcześniej niż w styczniu 2022 r.

Jakie dane ujawnia się w sprawozdaniu o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych?

Sprawozdania są wymagane jako sposób ochrony najmniejszych przedsiębiorców przed wymuszaniem przez większe podmioty nadmiernie długich terminów zapłaty, co prowadzi do zatorów płatniczych.

W związku z tym w sprawozdaniu należy ujawnić szczegółowe informacje na temat stosowanych terminów zapłaty w transakcjach handlowych, tj. ujawnić:

  1. wartość świadczeń pieniężnych otrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym oraz wartość świadczeń pieniężnych spełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie: nieprzekraczającym 30 dni, od 31 do 60 dni, od 61 do 120 dni, przekraczającym 120 dni, od dnia wystawienia faktury lub rachunku potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi;
  2. wartość świadczeń pieniężnych nieotrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie oraz udział procentowy tych świadczeń w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych należnych temu podmiotowi w tym roku;
  3. wartość świadczeń pieniężnych niespełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie oraz udział procentowy tych świadczeń w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych, do których spełnienia zobowiązany jest ten podmiot w tym roku.

Sposób złożenia sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Sprawozdanie przekazuje się Ministrowi Rozwoju drogą elektroniczną, za pośrednictwem dedykowanej bramki online, która umożliwi wpisanie stosownych danych (dostępna pod adresem: https://www.biznes.gov.pl/pl/e-uslugi/00_0125_00).  

Do sprawozdania nie dołącza się żadnych dodatkowych załączników za wyjątkiem dokumentów potwierdzających udzielenie pełnomocnictwa (jeśli sprawozdanie składa pełnomocnik).

Sankcja za niespełnienie obowiązku.

Niezłożenie sprawozdania w terminie zagrożone jest sankcją grzywny.

 

Ostatnia tura wdrożenia PPK

Wdrożenie PPK przez podmioty zatrudniające zostało podzielone na etapy i uzależnione od liczby osób zatrudnionych.

1 stycznia 2021 r. rozpoczął się ostatni etap wdrażania pracowniczych planów kapitałowych, w którym znalazły się podmioty, które zatrudniają mniej niż 20 osób oraz jednostki sektora finansów publicznych (bez względu na stan zatrudnienia). Podmioty te są zobowiązane do stosowania przepisów ustawy o PPK, co oznacza, że spoczywa na nich obowiązek podjęcia działań zmierzających do utworzenia PPK.

Jakie działania powinien podjąć podmiot zatrudniający?

  1. sporządzić regulacje wewnętrzne dotyczące wprowadzenia PPK,
  2. przeprowadzić wybory reprezentacji osób zatrudnionych, chyba, że w zakładzie pracy jest powołana taka reprezentacja,
  3. skonsultować z wybraną reprezentacją osób zatrudnionych wybór instytucji finansowej,
  4. podpisać umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową,
  5. podpisać umowę o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową,
  6. spełnić obowiązki informacyjne pracodawców wobec uczestników PPK oraz instytucji finansowej.

Terminy

Działania wymienione powyżej powinny zostać podjęte z takim wyprzedzeniem czasowym, aby umowy o zarządzenie PPK i prowadzenie PPK z instytucją finansową zostały zawarte w ustawowych terminach. Podmiot zatrudniający niebędący jednostką sektora finansów publicznych ma obowiązek zawrzeć:

– do dnia 23 kwietnia 2021 r. umowę o zarządzanie PPK,

– do dnia 10 maja 2021 r. umowę o prowadzenie PPK.

Dla jednostek sektora finansów publicznych terminy są krótsze: odpowiednio: 26 marca i 10 kwietnia 2021 r.

Kto i kiedy może nie wprowadzać PPK?

Przepisów ustawy o PPK nie stosuje się do mikroprzedsiębiorców, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Deklarację składa się podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej. Jeśli jednak choć jedna osoba nie złoży takiej deklaracji lub nowy pracownik zechce uczestniczyć w PPK, pracodawca ma obowiązek zawarcia umowy o zarządzanie oraz umowy o prowadzenie PPK w terminach, o których mowa powyżej. Warto zatem zadbać o wcześniejszą weryfikację zamiaru osób zatrudnionych co do uczestnictwa w PPK.

Z obowiązku wprowadzenia PPK zwolniona jest także osoba fizyczna zatrudniająca inną osobę fizyczną pod warunkiem, że zatrudnienie nie jest związane z działalnością gospodarczą tych osób.

Sankcje za naruszenie obowiązków

Za niedopełnienie obowiązków podmiotu zatrudniającego w zakresie PPK, w tym obowiązku zawarcia umowy o zarządzenie i prowadzenie PPK, dokonywania wpłat do PPK, zgłaszania wymaganych danych i prowadzenia dokumentacji związanej z PPK, grozi kara grzywny.

 

e-KRS ponownie przesunięty – do lipca 2021 r.

W dniu 15 stycznia 2021 roku do Sejmu został skierowany rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, z którego wynika ponowne odroczenie terminu wejścia w życie przepisów dotyczących wprowadzenia nowego systemu teleinformatycznego e-KRS.

Na początku 2020 roku Sejm przyjął ustawę odraczającą do 1 marca 2021 r. wejście w życie przepisów dotyczących wprowadzenia nowego systemu teleinformatycznego e-KRS. Jednak w połowie stycznia br. do Sejmu skierowano kolejny projekt ustawy odraczający termin wejścia w życie tych przepisów.

Planowana na 1 marca 2020 r. rewolucja postępowania rejestrowego została przesunięta w czasie –  na ten moment do 1 lipca 2021 r. Co najmniej do tego dnia przedsiębiorcy muszą poczekać na możliwość wysyłania wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS tylko w formie elektronicznej. Po wejściu w życie ustawy zmieniającej, prowadzenie akt rejestrowych, dla podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców, odbywać się będzie wyłączenie w systemie teleinformatycznym, a akta rejestrowe prowadzone w postaci papierowej nie będą podlegały przetworzeniu na akta prowadzone w systemie teleinformatycznym.

 

Wpływ wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na zasady dotyczące delegowania pracowników

1 stycznia 2021 r. zakończył się okres przejściowy związany z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, z czym wiążą się ważne zmiany w zakresie zasad delegowania pracowników z Polski do Wielkiej Brytanii oraz z Wielkiej Brytanii do Polski.

Sytuacja obywateli Polski

Polacy, których okres delegowania do Wielkiej Brytanii rozpoczął się przed zakończeniem okresu przejściowego, czyli przed 31 grudnia 2020 roku, mogą wnioskować o przyznanie im statusu osoby osiedlonej – settled status, pod warunkiem wykazania co najmniej pięcioletniego pobytu w Wielkiej Brytanii.

Osoby, których okres pobytu nie przekracza pięciu lat, mogą uzyskać status tymczasowy (pre-settled status) przyznawany, na okres do pięciu lat.

Wnioski o przyznanie właściwego statusu mogą być składne do 30 czerwca 2021 roku. Nabycie statusu jest jednoznaczne z nabyciem prawa do wykonywania pracy.

Natomiast Polacy delegowani do Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego, czyli od 1 stycznia 2021 roku, będą musieli uzyskać odpowiednie dokumenty legalizujące ich pobyt i pracę na terytorium tego kraju.

Sytuacja obywateli Wielkiej Brytanii

Obywatele Wielkiej Brytanii delegowani do Polski przed zakończeniem okresu przejściowego i kontynuujący pobyt w Polsce po 31 grudnia 2020 roku są uprawnieni do złożenia wniosku o nowe zezwolenie pobytowe. Wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy powinien zostać złożony do dnia 31 grudnia 2021 roku. Do tego dnia pobyt Brytyjczyków w Polsce będzie uznawany za legalny. Zezwolenie będzie udzielane jednorazowo na okres 5 lat. Zezwolenie będzie upoważniało do wykonywania pracy bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę. Po tym okresie obywatel Wielkiej Brytanii, po wykazaniu nieprzerywanego pięcioletniego pobytu w Polsce będzie mógł ubiegać się zezwolenie na pobyt stały (do tego okresu nie będzie zaliczać się okres pobytu w Polsce przed 1 stycznia 2021 r.)

Natomiast obywatele Wielkiej Brytanii delegowani do Polski po 1 stycznia 2021 roku muszą uzyskać zezwolenie na pobyt i pracę na takich samych zasadach jak obywatele państw trzecich.

Wcześniejsze newslettery

  • WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – grudzień 2022
  • Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Październik 2022
  • Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Czerwiec 2022
  • Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Luty 2022
  • Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Styczeń 2022
  • Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Grudzień 2021
  • Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Listopad 2021
  • Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Październik 2021
  • Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Lipiec 2021
  • Newsletter – WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy – Czerwiec 2021
English
  • English
  • Polski

© 2023 WBW Weremczuk Bobeł & Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych
Zastrzeżenia prawne Zasady przetwarzania danych osobowych
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. dowiedz się więcej.